دالبی دیجیتال پلاس چیست؟ | Dolby Digital Plus

دالبی دیجیتال

دالبی دیجیتال ،سینمای امروز، بسیار متفاوت با سینمای ۷۰ سال پیش است. تصویر واضح تر است، اکثر فیلم های رنگی هستند و از افکت های کامپیوتری استفاده می‌ شود. اما یکی از بزرگ ترین تغییرات در زمینه صدا رخ داده است.
در نمایش خانه‌ های دهه ۱۹۳۰، کل سیستم صوتی یک بلندگوی مجزا یا مجموعه‌ ای از بلندگوها بود که پشت صحنه نمایش قرار می‌ گرفت. امروزه تماشاگران فیلم و سینما انتظارات بیشتری دارند و توقع دارند صدا را از تمام جهات بشنوند. در این مقاله از سایت میهن کالا نگاهی به سیستم های دارای صدای محیطی می‌ اندازیم که به سیستم استاندارد سینمایی مبدل شده است. همچنین نگاهی به سیستم های دارای صدای محیط خانگی می‌ اندازیم و امکان آغاز ساخت را به شما می‌ دهیم. Dolby Digital Plus پیشرفته فن آوری صدای فراگیر است که تجربه Dolby Audio در سینمای خانگی، گوشی های هوشمند، سیستم عامل ها و مرورگرها را فعال می کند. این قابلیت های سیستم صوتی، به طرح بلندگو و محتوا بستگی دارد. احتمالا بیشترین استفاده از فرمت هایی است که بخشی از خانواده Dolby Digital هستند، و دالبی دیجیتال پلاس، که معمولا در دی وی دی ها و محتوای جریان استفاده می شود، و همچنین به عنوان یک انتخاب مکمل در محتوای Blu-ray Disc موجود است. شرکت آمریکایی دالبی در زمینه کاهش نویز و کد کردن صدا تخصص دارد و از ابتدای ساخت دستگاه های پخش ویدیو کاربران خانگی را همراهی کرده است. این شرکت به نوعی مرجع تعیین استاندارد هر نوع صوتی در گجت های مالتی مدیا محسوب می شود. Dolby چند فرمت فراگیر جدید را از زمان Dolby Pro Logic قرار داده است. صدای فراگیر Dolby Digital Plus پیشرفت در سیستم فوق العاده محبوب Dolby Digital / Dolby Digital EX می باشد. که ما در این مطلب چگونگی کارکرد و ویژگی های آن را برای شما توضیح خواهیم داد و امیدواریم که مورد استفادتون قرار بگیرد. Dolby Digital Plus که همچنین به عنوان Enhanced AC-3 شناخته می شود (و معمولا به اختصار DD + یا E-AC-3 یا EC-3 نامیده می شود) یک برنامه فشرده سازی صوتی دیجیتالی است که Dolby Labs برای حمل و نگهداری صوتی دیجیتال چند کاناله توسعه داده است. این یک جانشین (Dolby Digital (AC-3 است که توسط Dolby توسعه داده شده است و تعدادی از پیشرفت ها شامل پشتیبانی از طیف گسترده ای از نرخ داده ها (32Kbit / s تا 6144 Kbit / s)، افزایش تعداد کانال و چند پشتیبانی از برنامه (از طریق زیرمجموعه ها) و ابزارهای اضافی (الگوریتم ها) برای ارائه داده های فشرده و مقابله با مصنوعات است.

Dolby Digital Plus

دالبی دیجیتال پلاس چیست؟

دالبی دیجیتال ،Dolby Digital دالبی دیجیتال فناوری‌ های فشرده‌ سازی صوتی توسعه یافته توسط آزمایشگاه دالبی است. این روش در اصل نام گذاری شد دالبی دیجیتال استریو تا ۱۹۹۴. به جز دالبی TrueHD، فشرده‌ سازی با اتلاف صوتی است. اولین استفاده از دالبی دیجیتال به ارائه صدای دیجیتال در سینما از لنز 35mm چاپ فیلم است. این است که در حال حاضر نیز برای برنامه‌ های دیگر مانند پخش تلویزیون، دی وی دی، دیسک‌های بلوری و کنسول‌ های بازی استفاده می‌شود. Dolby Digital Plus یکی از فرمت های صوتی متعددی است که با فرمت Blu-ray Disc طراحی شده است. Dolby Digital Plus با بخش صوتی رابط HDMI سازگار است و همچنین در برنامه های صوتی و تصویری پخش می شود و همچنین در پلت فرم Dolby Audio برای ویندوز ۱۰ و مرورگر مایکروسافت Edge ساخته شده است. Dolby Digital Plus همچنین می تواند برای محتوای دیگر HDTV مورد استفاده قرار گیرد و ممکن است در بسیاری از نمایشگرهای HDTV شما از کابل، ماهواره یا دیگر ارائه دهنده خدمات تلویزیونی شما رمزگذاری شود. دالبی دیجیتال پلاس امکان ذخیره و انتقال صدای دیجیتال با کیفیت بالا را برای ارائه بهترین کیفیت صدا در بسیاری از انواع دستگاه ها فراهم می کند. دالبی دیجیتال جانشین پرولاجیک است، وقتی عرضه شد که سیستم های فراگیر 5.1 در حال همه گیر شدن در بین مصرف کنندگان خانگی سراسر جهان بود. این فناوری از یک دیکدر داخلی برای رمزگشایی سینگال و تفکیک صداهای خاص به یکی از ۵ اسپیکر مستقل (جلو چپ و راست، عقب چپ و راست، کانال مرکزی) استفاده می کند. در این استاندارد، هر اسپیکر بطور مجزا از بقیه کار می کند (البته اگر صدای ورودی به صورت ۵.۱ کانال فراگیر کد شده باشد) و به این ترتیب تجربه صدای فراگیر حقیقی امکان پذیر می شود.

کیفیت پیوسته در هر دستگاه با Dolby Digital Plus

دالبی دیجیتال ،با Dolby Digital Plus ™ از تمامی محتوای مورد علاقه خود با صدای فراگیر پرجنب و جوش و کیفیت بالا لذت ببرید. دالبی دیجیتال پلاس، تماشای فیلم، تلویزیون، فیلم های آنلاین و یا کنسرت ها برای همیشه با کیفیت بالا برای شما تضمین می کند و باعث می شود شما همیشه کیفیت صوتی صحیح را دریافت کنید.

تکنولوژی دالبی دیجیتال پلاس

دالبی دیجیتال ،Dolby Digital Plus تکنولوژی صوتی مبتنی بر Dolby Digital 5.1 است که استاندارد برای سینما، پخش و صدای فراگیر سینمای خانگی است. این بخشی از یک اکوسیستم کامل است که شامل ایجاد محتوا، توزیع برنامه، تولید دستگاه و تجربه مشتری است.

چگونه کار می کند

دالبی دیجیتال ،بر اساس هر دو مدل روانکاوی و شناختی ادراک صوتی، Dolby Digital Plus با استفاده از برخی از الگوریتم های پیشرفته تر، صدای HD با کیفیت را برای جریان، تقاضای و محتوای دانلود می کند. Dolby Digital Plus امکان ذخیره و انتقال صدای دیجیتال با کیفیت بالا را برای ارائه بهترین کیفیت صدا در بسیاری از انواع دستگاه ها فراهم می کند.

افزایش نرخ بیت:

دالبی دیجیتال ،اجرای نرخ بیت حداقل ۳ مگابیت بر ثانیه روی DVD HD و تا ۴٫۷ مگابیت بر ثانیه روی دیسک Blu-ray: Dolby Digital Plus می تواند با ۶۱۴۴ Kbps (کیلوبایت در هر ثانیه) از داده ها، که در آن Dolby Digital در ۶۴۰ کیلوبیت بر ثانیه افزایش می یابد. (هرچند که ۴۴۸ کیلوبیت بر ثانیه حداکثر از فرمت های فعلی است). همه چیز با هم برابر است، نرخ بیت بالاتر به معنای کیفیت صدا بهتر است، زیرا سیگنال های صوتی نیاز کمتری دارند.

تفاوت Dolby Digital EX با Dolby Digital Plus

دو گونه، Dolby Digital EX و Dolby Digital Plus تقریبا از بسیاری جهات مشابه همان دالبی دیجیتال اولیه هستند جز اینکه که یک کانال مستقل در Digital EX و دو کانال مستقل در Digital plus اضافه شده است. این قابلیت، امکان پشتیبانی از سیستم فراگیر ۶.۱ و ۷.۱ را می دهد.

نکته : اگر چه دالبی دیجیتال پلاس دارای خاصیت برچسب مخصوص خود است، در بسیاری از برنامه های کاربردی، Dolby Digital 5.1 و ۶٫۱ (EX) اغلب به عنوان Dolby Digital نامیده می شوند.

دالبی دیجیتال چیست؟

ویژگی های دالبی دیجیتال پلاس

  • برنامه های افزودنی کانال و برنامه می توانند برنامه های صوتی چند کاناله را تا 7.1 کاناله حمل کنند.
  • پشتیبانی از HDMI، اتصال دیجیتال جدید تک کابل برای صوتی و تصویری با کیفیت بالا.
  • صدای چند کاناله با خروجی کانال مجزا
  • پشتیبانی از نرخ داده ها تا ۶ Mbps.

Dolby Digital Plus یک فرمت صدای فراگیر مبتنی بر دیجیتال با کیفیت بالا است که تا ۸ کانال رمزگشایی فراگیر را پشتیبانی می کند یعنی ۷٫۱ کاناله است، اما همچنین دارای استاندارد Dolby Digital 5.1 بیتی است که با گیرنده های مجهز به استاندارد Dolby Digital سازگار است.

توجه داشته باشید: که بعضی از گیرنده های دارای اتصالات HDMI هستند، اما هنوز نمی توانند Dolby Digital Plus را اداره کنند – شما باید یک گیرنده با قابلیت های HDMI 1.3 و قابلیت رمزگشایی داخلی Dolby Digital Plus داشته باشید. اگر گیرنده شما این قابلیت ها را نداشته باشد، از لذت بردن شما از مزایای Dolby Digital Plus جلوگیری نمی کند، اما شما باید از مجموعه ای از اتصالات آنالوگ استفاده کنید یا گیرنده خود را پیکربندی کنید تا سیگنال Dolby Digital Plus را به صورت خطی ارسال کنید PCM به جای یک جریان بیتی.

دالبی دیجیتال و DTS چه هستند؟

هر دوی دالبی دیجیتال و DTS کدک صدای احاطه کننده 5.1 و 6.1 و 7.1 ارائه می دهند. اولین عدد تعداد کانال های اسپیکر های کوچک احاطه کننده، و عدد دوم و یا همان 1 هم یک کانال اختصاصی صدا برای ساب ووفر است. در اکثر پخش کننده های فایل های مالتی مدیا برای پخش صدای فیلم ها از هر دوی این استاندارد ها استفاده می شود تا صدای چند کاناله تولید شود.
برای اینکه اسپیکر های 5.1 و 7.1 بتوانند فرمت های مختلف را پخش کنند، در هر دوی این استاندارد ها از یک سری از تکنولوژی ها استفاده شده. برای مثال از یک سری از انکودر ها برای پخش صدای استریو. فرمت MP3 برای فشرده کردن فایل ها و صرفه جویی در فضا استفاده می شود. برای مثال یک فایل صوتی با کیفیت FLAC که به نوعی کیفیت اصلی فایل هنگام ضبط است چند برابر یک فایل با فرمت MP3 فضا اشغال می کند. به همین دلیل است که در سایت هایی که موسیقی به صورت آنلاین پخش می شود از فرمت های MP3 و یا WMV استفاده می شود. برای اینکه مقدار کمتری از ترافیک اینترنت کاربران مصرف شود.

نمونه صدای دالبی

هر کدام از این استاندارد ها سطح های کیفیت مختف دارند که در زیر به توضیح آن ها پرداخته ایم:

دالبی

1. Dolby Digital: 5.1/ حداکثر صدای کانال در حالت 640 کیلوبیت در ثانیه است. (معمولا در دی وی ها است)

2. Dolby Digital Plus: 7.1/ حداکثر صدای کانال در حالت 1.7 مگابیت در ثانیه است. (معمولا در سرویس های آنلاین مانند Netflix است)

3. Dolby TrueHD: 7.1/ حداکثر صدای کانال در حالت 18 مگابیت در ثانیه است. (کیفیت هایی همانند FLAC که در دیسک های بلو-ری استفاده می شوند)

DTS

1. DTS Digital Surround: 5.1/ حداکثر صدای کانال در حالت 1.5 مگابیت در ثانیه است.

2. DTS-HD High Resolution: 7.1/ حداکثر صدای کانال در حالت 6 مگابیت در ثانیه است.

3. DTS-HD Master Audio: 7.1/ حاکثر صدای کانال در حالت 24.5 مگابیت در ثانیه است.

در اولین نگاه، شاید به نظر برسد که DTS برنده است زیرا بیت ریت بالاتری پخش می کند. اما همیشه در نظر داشته باشید که آهنگ هایی که گوش می دهیم و یا فیلم هایی که نگاه می کنیم، کیفیت صدایشان همان کیفیتی نیست که ضبط شده است. کیفیت صدای آن ها فشرده شده تا حجم کمتری داشته باشد. بنابر این کیفیت صدای DTS تنها در حالتی بهتر بودنش حس میشود که صدای اصلی ضبط شده را گوش دهید. همانند آهنگ ها با کیفیت FLAC، نه زمانی که صدا های فشرده شده همانند MP3 ها را گوش دهید.

آشنایی با فرمت های صوتی مختلف

DOLBY SURROUND

دالبی سوراند در سال 1982 توسط آزمایشگاه دالبی به شکل یک فرمت سه کاناله جهت سینمای خانگی ابداع شد این فرمت از دو کانال جلو چپ و راست و یک بلندگوی مونو جهت عقب تشکیل می شد که صدای آن ترکیب خاصی از صدای دو کانال جلو بود و برای وسایلی از قبیل ویدئو کاست بکار می رفت که بعد دالبی پرولوجیک جایگزین آن شد.

DOLBY PRO-LOGIC

دالبی پرولوجیک نام فرمت خاصی از صدا نیست ولی جهت معرفی یک تکنولوژی خاص بکار می رود که روی خیلی از وسایل صوتی در کنار سایر اسامی درج می شود و بیان کننده این مسئله است که دستگاه مذکور توان بهبود کیفیت صدا هنگام پخش تراک های صوتی حاوی اطلاعات دالبی سوراند(استاندارد قدیمی‌تر) را داراست و همچنین دارای این قابلیت است که صدای استریوی آنالوگ معمولی را بصورت چند کانالی شبیه سازی کند.

DOLBY DIGITAL-AC3

صدای سینما با ابداع فرمت دالبی دیجیتال توسط آزمایشگاه دالبی در ۱۹۸۰ وارد دنیای دیجیتال شد. نخستین فیلمی که به این طرق نمایش داده شد بتمن در سال ۱۹۹۲ بود.
دالبی دیجیتال دارای ۶ کانال صوتی واقعی و کاملا مجزا است که هریک دارای اطلاعات صوتی خاص خود و بصورت کاملا دیجیتال است که دارای ۵ کانال اصلی و ۱ کانال دارای اطلاعات فرکانس باس است که یک ساب ووفر اکتیو را تغذیه می کند (۵٫۱) و ۱٫ به معنای استفاده از ساب ووفر است.
گاهی اوقات این فرمت بصورت AC-3 نمایش داده می شود که به معنای نسل سوم کد گذاری دیجیتال صوت می باشد.
این فرمت در ۱۹۹۳ توسط اکثر کشورها بعنوان استاندارد جهت استفاده در تلویزیون های دیجیتال انتخاب شد و به دنبال ساخته شدن فیلم هایی نظیر دروغ های حقیقی سرانجام در ۱۹۹۵ به عنوان فرمت صوت فیلم های دی وی دی انتخاب شد.

DOLBY DIGITAL SURROUND-EX

نسل بعدی صدای دیجیتال است که بر پایه فرمت دالبی دیجیتال ۵٫۱ می باشد که مشترکا توسط آزمایشگاه دالبی و کمپانی لوکاس فیلم توسعه داده شد و عبارت است از اضافه شدن یک کانال صوتی که بصورت ترکیب ماتریسی سوراندهای چپ و راست عقب عمل می کند و در عقب و در بین آن ها قرار می گیرد و بصورت ۶٫۱ می شود که ورژن خانگی آن بصورت اختیاری روی آمپلیفایرهای بسیار حرفه‌ ای دارای استاندارد تی اچ ایکس موجود است.

فرق دالبی با استریو

THX

این علامت که روی تعداد کمی از دستگاهها و یا فیلم ها قرار داده شده و خیلی ها به اشتباه آن را یک فرمت جدید صوت می دانند توسط کمپانی لوکاس فیلم ابداع شد و در واقع استانداردی است که در مورد کیفیت صدا بحث می کند.

THX means Tomlinson Holman’s eXperiment

آقای هولمن پی برد در سینماهای مختلف و نیز در استودیو های تولید از وسایل مختلفی استفاده می شود که موجب تغییر صدا می شود و با صدای اورجینال تفاوت دارد بنابراین این استاندارد کیفیت را پایه گذاری نمود. این استاندارد تضمین می کند کلیه وسایل و یا نرم‌ افزار هایی که دارای این نشان هستند دارای بالاترین کیفیت و مطابق صدای اصلی می باشند. در این استاندارد بطور مستقیم نحوه ساخت و سازماندهی محصولات بیان شده.

DTS Sound

دیجیتال تئاتر سیستم نیز یک فرمت دیجیتال جدیدتر است که از سال ۱۹۹۵ شروع شد و بعنوان رقیبی برای دالبی ۵٫۱ مطرح می باشد و تنها تفاوت آن در ضریب فشرده کردن صداست که در این فرمت بر خلاف دالبی که بصورت ثابت نرخ آن ۱۲:۱ است بصورت متغیر بین ۱:۱ تا ۴۰:۱ است و اولین بار در سینمای خانگی درسال ۱۹۹۶ و در فیلم پارک ژوراسیک بکار رفت.

دانلود فیلم با صدای دالبی دیجیتال

DTS-ES

آخرین نسخه دیجیتال تئاتر سیستم است که تحت لیسانس دالبی ساخته شد و دقیقا مانند دالبی سوراند- ای ایکس یک کانال سوراند عقب به آن اضافه شد و بصورت ۶٫۱ درآمد.

SDDS :Sony Dynamic Digital Sound

این نیز یک فرمت صوت است که توسط سونی ابداع شد و تنها در سینماهای بسیار پیشرفته یافت می شود و بعید است نسخه خانگی آن بتواند مانند دالبی فراگیر شود.
در این یک سیستم توسط هشت کانال صوتی (۷٫۱) صدایی بی اندازه صاف شفاف و بسیار دلنشین تولید می شود. کانال های آن عبارتند از چپ -مرکز/چپ – مرکز – مرکز/راست – راست – سوراند عقب/چپ – سوراند عقب/راست و ساب ووفر !!!

[review]

1 دیدگاه در “دالبی دیجیتال پلاس چیست؟ | Dolby Digital Plus

  1. ناشناس گفت:

    امتیاز بینندگان:4 ستاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

خانه
منو